Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Rozpravy o tantře – 13. část

26. 01. 2015 19:58:51
Nyní si popíšeme, co lze získat probuzením čtvrté čakry. Při jejím probuzení může člověk někdy cítit bolest v hrudníku - jako by se otevíraly dlouho zavřená a již zarezlá vrata, může mít nepravidelný nebo zrychlující se tep srdce. Častější je však, že se bude cítit lépe, jakoby lehčí a nebude potřebovat tolik spánku. Také bude citlivější a ve svých citech vyváženější a hlubší. Může začít slyšet zvuky z vyšších úrovní. Na všech stupních duchovní cesty (sádhany) jsou slyšet různé zvuky, které vycházejí právě ze srdeční čakry díky vibracím prány. Těmto zvukům se říká také ómkára dhvání. Ač má tyto vibrace každý, jen někdo je schopen je vnímat. Kdo systematicky naslouchá těmto zvukům, praktikuje jógu zvuku (náda jógu). Postupně je slyšet deset zvuků zhruba v tomto pořadí:

1. Zvuk zní jako slovo ČIN

2. Zvuk zní jako slovo ČINI-ČINI

3. Zvonek

4. Lastura

5. Loutna

6. Činelky

7. Flétna

8. Buben

9. Mrdangam - dvoustranný jihoindický buben

10. Hrom

Od zvuku flétny se dostáváte již do vyšších úrovní vědomí. Osmý zvuk je zvukem nejvyššího slova, parávaku, při devátém se probudí božské oko a desátý je zvukem parabrahma.

Ačkoli velký předpoklad mají hudebníci, není to jen jejich výsada. Vliv má intenzivní praxe pránájámy, protože pracuje s pránou. Dále pomáhá meditace, při níž zcela uvolněni nasloucháte neosobně všem zvukům a stanete se jejich součástí. Obrovský význam má také naslouchání správně zvolené hudbě. Začnete vnímat nejen duši hudebníka a jeho stav vědomí, ale probudíte vnitřní sluch a uslyšíte vyšší hudbu sfér nebo andělů. A nakonec vám pomůže zasvěcení (díkša) od pravého gurua, jehož energie dokáže otevřít srdce. Také to neznamená, že musíte procházet všemi deseti zvuky. Při otevření čtvrté čakry obvykle rovnou slyšíte zvuk nějakého strunného nástroje nebo flétnu. Ale to vše je velmi individuální. Pochopitelně, že velkou roli hrají také mantry, které jsou právě součástí náda jógy.

Jedním z důležitých cvičení náda jógy je bhramarí pránajáma pojmenovaná podle černé, indické včelky bhramarí, protože se při praktikování vydává bzučivý zvuk. Jsou přitom jemně uzavřeny prsty všechny otvory na hlavě a naslouchá se tomuto zvuku uvnitř. Je ovšem mnoho dalších, silných cvičení náda jógy. Ačkoli jsou některé speciální nástroje vydávající pro ucho neslyšitelné zvuky, které však vnímá jemněhmotné tělo složené z vibrací, ze všeho nejdůležitější je ten, kdo na nástroj hraje a zda ho umí použít.

Vedle uměleckých schopností se probouzí díky čtvrté čakře také schopnost léčit dotykem rukou, protože jsou výkonným orgánem této čakry a zvýší se jejich citlivost. Ovšem asi nejvýznamnější je rozšíření lásky lidské na všeobjímající, kosmickou. Člověk začne soucítit s trpícími a pomáhá jim. Velmi se to liší od charity i mecenáštství. Často však o všeobjímající lásce mluví ti, kteří ji vůbec neprobudili a na potkání všechny pateticky objímají. Dejte na to pozor, abyste sami sebe nešálili a nechte tuto lásku v sobě přirozeně vyvstat. Pomáhá tomu setkávání se stejně naladěnými a smýšlejícími lidmi (satsang), ne však proto, abyste v takové společnosti rozumovali a rozebírali různé otázky, ale spíše se mlčením či společnou praxí vzájemně sjednocovali. Potom bude snadné nebýt připoután k světskosti a zbytečným materiálním věcem.

Na závěr si ocitujeme část veršů k srdeční čakře ze spisu Šat čakra nirúpana.

"Ten, kdo medituje na tento srdeční lotos,

stává se Pánem řeči a jako Íšvara je schopen ochraňovat a ničit světy.

Tento lotos je jako nebeský strom splňující všechna přání,

příbytek a sídlo Sarvy (Šivy).

Je krásný díky Hamse,

která se podobá nehybnému, zužujícímu se plameni lampy v bezvětří.

Vlákna, která obklopují a zdobí jeho perikarp,

jsou osvětlována okouzlující sluneční oblastí."

Šat čakra nirúpana, verš 26

Na vysvětlenou - pouze u srdečního lotosu jsou jeho vlákna ozařována Sluncem a tím ho něžně zkrášlují.

Ánanda kanda čakra

Pod anáhata čakrou se nachází malý lotos s osmi rudými plátky. Jeho název znamená kořen blaženosti a je tzv. duchovním srdcem člověka. Je v něm strom splňující všechna přání (kalpa vrkša nebo kalpa taru). Ten byl v dávných dobách vyvrtěn s dalšími vzácnostmi bohy a démony (dévy a asury) z Mléčného oceánu. V Písmech se praví, že tento strom vyrůstal uprostřed jezera v Indrově nebi (Indra lóka), u nás nazývaném sedmým nebem. Tento strom splňoval každé přání, ale muselo být pozitivní. Proto do zahrady s jezerem mohl vstoupit jen ten, kdo měl čistou mysl. Ánanda kanda lotos plní skutečně všechna naše přání, ať jsou pozitivní nebo negativní. Je tedy třeba se dobře rozmyslet, mít rozlišování (vivéka), než si - byť i nevědomky - něco přejeme. Protože je kontrola mysli tak důležitá, nazývá se v některých tantrických spisech také čintámani, drahokam rozlišování. Je to opět odvozeno ze dvou slov v sanskrtu - činta znamená selektivní myšlení a mani drahokam. Každý správnou praxí tento lotos probudí a je překvapen, že stačí jen pomyslet a všechna přání se velmi rychle plní. Tehdy pochopí význam pozitivního myšlení, kontroly i sebemenšího hnutí myslí a zásad jamy. Pak se snaží duchovní praxí dokázat si být vědom i té nejposlednější myšlenky a svého konání. Také zjistí, jak na této úrovni, když se splní sobecká přání, se rychle vrací reakce na ně zpět. Zde není úniku, protože vy sami pocítíte, jestli existuje nějaký karmický zákon nebo ne a čeho jsou schopny vaše myšlenky, slova a činy. Ano, ve čtvrté čakře a ánanda kanda lotosu už nejste na hmotné úrovni, kde jste nebyli schopni vnímat vyšší energie a vztahy mezi nimi. A tehdy také začnete chápat význam toho, co je psáno ve svatých Písmech nebo co vám říká opravdový duchovní učitel (sat guru). Odtud již není návratu a žádná výmluva neplatí, protože už jste poznali a víte.

Autor: Jiří Mazánek | pondělí 26.1.2015 19:58 | karma článku: 7.42 | přečteno: 453x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Vavřík

Jak vyhrát v loterii aneb Zase vedle!

Při bankrotu správce liptákovské kampeličky Jaroslava Rychtaříka napsal Cimrman dvouverší: „Varuj se hazardu, vzpomeň si na Jardu!“ To ale neplatí pro milovnici stíracích losů u nás. Čtyři mega za stovku. Že bych to taky zkusil?

11.12.2023 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 |

Monika Lorenzová

Moje manio - deprese

Deprese jsem zažívala už v dětství, zřetelná období deprese a hypomanie si vybavuji už v průběhu střední školy. Později to ještě zesílilo.

11.12.2023 v 8:22 | Karma článku: 9.67 | Přečteno: 174 | Diskuse

Monika Lorenzová

Proč musí být narcis úžasný

Pokud narcis dostane svou dávku pozornosti, reaguje tak, jako by byl na drogách. Je manický, má najednou povznesenou náladu a mnoho energie. Závislost na pochvale, uznání a obdivu se dá přirovnat k závislosti na kokainu.

10.12.2023 v 20:55 | Karma článku: 4.83 | Přečteno: 86 | Diskuse

Olga Medová

Na co čekáme?

V dětství se čekalo s radostí, hlavně na Ježíška a na prázdniny. Počítali jsme, kolikrát se ještě vyspíme. Tolik jsme se těšili!

10.12.2023 v 8:46 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 206 | Diskuse

Jitka Štanclová

A nemám se rovnou svléknout, paní pokladní?

"Babičko, jedeme na nákup, těšíš se?" Těším, Evičko, ale mám trošku obavu, blíží se totiž Vánoce a o tom vím své. To jsem si raději nechala pro sebe.

9.12.2023 v 20:59 | Karma článku: 28.81 | Přečteno: 1018 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 630
Hudebník zabývající se relaxační meditační a duchovní hudbou s využitím akustických nástroju zapadních i etnických. Publicista a recenzent v oblasti hudby a duchovních věd. Učitel jogy, tantry a dalších duchovních směrů.

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...